Jaki prezent dla męża na święta? Oczywiście książka! Zapraszamy na prezentację ciekawych pomysłów książkowych, z których (prawie) każdy mąż się ucieszy:

– Wojciech Chmielewski, Jezioro Dargin, Wydawnictwo Czytelnik, Warszawa 2021

Powieść współczesna mało znanego, choć uznanego przez krytykę pisarza (wciąż jeszcze) młodego pokolenia, rocznik 1969. Bohater książki po śmierci przyjaciela i zwolmnieniu z pracy w radiu udaje się na mazury, żeby zregenerować się psychicznie i zastanowić nad przyszłością. W retrospekcjach rozważa różne niuanse tej przyjaźni, porównuje swoje życie do życia przyjaciela i zestawia je z ideałami pochodzącymi z romantycznych lektur. W czasie wyjazdu przeżywa przełom w życiu i nie wiadomo, czy będzie mógł wrócić z wyjazdu do swojego dotychczasowego życia. To może być dobry Prezent dla męża na święta kisążka edukacyjna, bo każdy facet potrzebuje co jakiś czas odosobnienia i pozbierania myśli.

– Klementyna Suchanow, Gombrowicz. Ja, geniusz (tom 1 i 2), Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2017

Potężna pozycja, licząca łącznie 1176 stron. Pozycja dla kulturalnych mężów, którzy interesują się literaturą polską i których nie przerażają grube lektury. To pierwsza pełna biografia pisarza. Autorka przygotowywała się do jej napisania przez lata. Zbierała materiały, przeprowadzała wywiady z żyjącymi świadkami, podróżowała śladami Gombra. Dostajemy dzieki temu wiekopomne dzieło, zarówno życia Gombrowicza na tle epoki, jak i samej tej epoki fermentów historyczno-literackich XX wieku.

– Andrzej Stasiuk, Mury Hebronu, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2016

Książka, która stworzyła pisarza z Andrzeja Stasiuka. Jego pierwsza, debiutancka. Oparta na własnym osobistym doświadczeniu pobytu w więzieniu na skutek odmowy służby wojskowej w PRL. Andrzej Stasiuk miał w więzieniu ksywę “Świnia”, co może potwierdzić żyjący do dziś w Gładyszowie “Bombel”, tytułowy bohater książki zmarłego przedwcześnie śmiercią samobójczą Mirka Nahacza. To mocna, męska proza, idealna dla męża na święta. Raczej się nie obrazi, że to o więzieniu, większość ludzi ma błędne wyobrażenia co do tego miejsca. Ta książka daje jakieś rozeznanie. A faceci lubią wiedzieć.